STUDENÁ VODA A JEJÍ PŘÍZNIVÉ ÚČINKY

STUDENÁ VODA


Význam studené vody pro lidský organismu je popsán v mnoha knihách a studií z celého světa. Jsou letité zkušenosti, že studená voda a nejlépe z přírodního zdroje má významné pozitivní účinky na lidský organismus včetně psychiky.

 

 

Pojďme se na setkání se studenou vodou podívat tak nějak laicky.  Se studenou vodou se setkáváme v přírodě zcela přirozeně. Rád bych se však zabýval studenou vodou v horách, resp. v horských potocích, vodopádech a plesech. Už samotný pohyb vody v horských potocích a vodopádech nebo naopak klidná hladina vody horských ples jsou pro lidský organismus lákavými zatávkami a jen tak pozorovat. Snad fascinování silou, plynutím nebo klidem pozorujeme a na dobu pozorování jsme plně v přítomnosti. Dech si plyne a tělo je uvolněné. Velmi často nás láká opláchnout si ruce nebo i obličej. Sundat si boty a na chvilku si namočit nohy. Někoho láká svléknout si oblečení a osvěžit se celý. Někdy si to opravdu dopřejeme a objevujeme své hranice při setkání se studenou někdy až ledovou vodou. Jindy otálíme i s pouhým namočením rukou. Snad z obav, že nastydneme nebo že si namočíme rukávy, že se nemáme do čeho utřít atd. Tomu všemu se dá rozumnět. Jenomže prostřednictvím studené vody, ať už stojaté v plesech nebo pohybující se v korytech potoků se setkáváme velkou ozdravnou sílou pro lidské tělo i psychiku. Je-li ta síla opravdu tak silná, pak je třeba k ní přistupovat s úctou a respektem. Jinými slovy, buďme opatrní a poznávejme jak na nás studená voda půsoíi. Né náhodou se říká "dobrého pomálu". Jsou tací, kteří naskáčou do ledové vody a nečiní jim to sebemenší potíže. Vy co nemáte zkušenosti se studenou vodou a máte vyzkoušet si jaké to je namočit si ruce nebo i více, postupujte pomalu. Popravdě řečeno, nemusí to být pro každého, tak nechoďte proti sobě.

 

 

Opatrnost je namístě pokud velmi snadno prochladneme. Máme-li nejrůznjěší chladové bolesti a stavy vyčerpání atd. Proto je třeba postupovat opatrně. Namočení rukou do studené vody. Opláchnutí si obličeje nebo předloktí jsou velmi krátké několika sekundové chvilky, kdy voda danou oblast ochladí a výsledkem je silné prokrvení. Abychom tomuto procesu pomohli, můžeme se do sucha vytřít ručníkem nebo něčím podobným. Nebo se třít pouze rukama a poté se pečlivě obléct, tak aby se ruce a paže prohřály.

Co se v ten moment děje v našem organismu. Nastane velmi rychlá a silná výměna krve, tepelné energie v dané oblasti. Můžeme to po chvilce pociťovat jako stav osvěžení.

 

Raději víckrát přes den krátkou dobu než jednou dlouho a pociťovat bolest a chvění se zimou.


Krátké opláchnutí "zahýbe" krví a energií v celém těle. I když to nemusíme vnímat. Dochází-li k těmto pohybům v lidském těle, pak nejrůznější stagnace v našem těle a psychice se mění. Dávají se do pohybu. Je to proces, který je bezpochyby velmi příznivý.

 

Zdůrazňuji! Opatrně po velmi malých krůčcích a to i když se cítíte na rychlejší průběh. Ať prospěšné nezmění ve ve škodlivé!

 

Osvěžuje se pleť a kůže. Prokrvují a zahřívají se periferie. Osvěžují a prokrvují se šlachy, svaly a klouby. Osvěží a projasní se oči. Uvolní se povrchové napětí. Teplotní změna při opláchnutí se studenou vodou vyvolává pozitivní změny nálady.

 

 

Nesměřujeme k otužování. To není náš cíl. Je to s velkou úctou výužívání studené vody jako přirozeného léčebného prostředku pro náš organismus. Vnímáme-li vodu jako lék, tak s ní tak zacházíme. Pozvolna a pravidelně na sobě pracujeme a poznáváme se. Vnímáme i nepatrné změny. Jsme aktivní v péči o své zdraví.

 

Až budete v horách a bude vás lákat nabrat vodu do svých dlaní a opláchnout si obličej, nemějte obavy, že to bude studené. Bude to studené, protože to je to co je pro nás prospěšné. Zbavte se toho bloku, že to nepůjde. Smočte si jen dva prstíky a pak tři  atd. :-)

 

Budete-li mít možnost po opláchnutí obličeje, rukou nebo celého těla se důkladně utřít, tříst se, důkladně se obléct, dát si ruce do kapes případně se vystavit slunci, tak si to dopřejte jako přirozenou součást péče o sebe.

 

Zanedlouho budete cítit pozitivní změny. Nemusí to být odolnost vůči zimě. Spíše pocit celkové svěžesti. Někdy se můžete cítit, že doslova omládnete. Je to pohyb krve, který dá vaší plati barvu, oči rozjasní a svaly osvěží. Vaše chůze o pohyby se stanou koordinovanější a pevnější. I takové jsou účinky studené vody!

 

Se studenou vodou v podobě podobných procedur se budeme setkávat na všech našich víkendových a týdenních akcích. Není to povinné a nikdo vás do ničeho nebude nutit.V jednotě je síla a může to přispět k prvním osmělujícím krokům.

 

Zatím vám přeji příjemné dny

ARBOR