POMAZÁNKA

DOBRÝ DEN

 


Vzhledem k tomu jak mnoho lidí podléhá vleklým virózám a po vyléčení se ještě poměrně dlouhou necítí ve vlastní kůži si dovoluji nabídnout recept na pomazánku, která svými kombinacemi ingrediencí může v mnohém podpořit harmonii a pohodu.


 

 TVAROHOVÁ POMAZÁNKA

 

 


Jak již z názvu vyplývá, tak základem této pomazánky je kvalitní tvaroh. Pokud nemáte možnost zakoupit tvaroh ve farmářských prodejnách, tak zcela jistě udělá svoji službu i obvyklý tvaroh.

Pro leší chuť si můžete přidat lučinu. Takovou tu klasickou ve formě cihličky. Je-li tvaroh příliš hustý můžete ho naředit trochou zakysané smetany. Vše pečlivě smícháme, aby vznikla hladká pomazánka.

Vedle do misky nastrouhejte jedno velké jablko, které nejprve oloupeme. Dále natrouháme křen. Tím prosím vás nešetřte. Takže kus křenu :-) a poslední ze strouhaných ingrediencí je celer. Taky pořádný kus. Toto pečlivě promícháte, aby se vše spojilo a chutě se vzájemně propletly a ani jedna neměla svou dominanci. Pak tuto nastrouhanou směs nasypte do již připraveného tvarohu a podle chuti jemně přisolte.


Poté nechte odstát, aby chutě vynikly.


Jako doplněk můžete upražit trochu černého sezamu a lněného semínka. Doporučuji sezam a lněné semínko pražit zvlášť. Lněn může být upražený rychleji nebo naopak. V hmoždíří rozdrtit na jemný práček a tímto jen zdobit.

Proč tato kombinace? Dovolím si velmi stručný náhled z pohledu čínské dietetiky. Po vleklých virózách někdy zůstávají pocity suchého pokašlávání. Pak tvaroh může v tomto případě působit jako zvlhčující. Křen silně povzbuzuje imunitu. Pokud je však pocit zahlenění, které přetrvává i po doléčení, pak křen působí jako výborný transformátor hlenu a vlhkosti v organismu. Ničí bakterie a viry. Jablko svojí sladkostí podporuje slezinu, která podle tcm dále podporuje kvalitu plic a celkové posílení čchi - energie. Celer je výborným doplňkem na doplnění důležitých minerálů a látek posilujících organismus. Sezamové a lněné semínko jsou výborným zdrojem minerálů a povzbuzení čchi ledvin. Tuto pomazánku lze dále obohatit o vařený bulgur.

 

 

Přeji dobrou chuť a klidné doléčení

Roman