MOXOVÁNÍ - POŽEHOVÁNÍ

MOXOVÁNÍ - POŽEHOVÁNÍ

 

Moxování  je původně známé jako metoda požehování. Je to metoda která se používá několik tisíc let. Lidé zcela instinktivně cítili, že při stavech chladu jim dělá dobře sálavé teplo. Dále se všímali toho, že nahřívají li si některé části těla, tak se jim stabilizuje trávení, uvolňuje se napětí svalů, odchází bolesti kloubů a spousty dalších příznivých účinků. A tak se v průběhu tisíciletí vytvářela dovednost požahování až na úroveň terapeutického působení. V dnešní době má moxování svou nezastupitelnou roli vedle masáží tuina a jiných masáží, akupunktury a fytoterapie.

 

JAK MOXA VZNIKALA

 

  Svůj nynější název si tato metoda získala až používáním moxovacích doutníků. které svoji relativně konstantní dobou hoření a teploty mají velmi příznivý terapeutický vliv. Moxovací doutníky procházely vývojem, až se jejich výroba zaměřila na využívání sušeného pelyňku. Pelyněk v sušené a pro potřeby moxovacího doutníku přiměřeně slisované formě se  ukazal jako nejvhodnější. Právě pro jeho relativně stabilní průběh hoření a tím i stabilní poměrně vysokou a pro metodu moxování potřebnou teplotu. Na našem trhu se můžete setkat s moxami které jsou z čistého sušeného pelyňku. Nevýhodou těchto moxovacích doutníků jejich kouřivost s typickou vůní, což nemusí být pro každého příjemné. Pak jsou moxovací doutníky ze zuhelnatěného pelyňku. Tyto doutníky jsou nekouřivé nebo jen velmi málo. Jsou názory, že jsou méně účinné, nicméně potřebnou práci s nimi velmi dobře vykonáte. Dále se na moxování používají již připravené moxovací doutníčky, které mají svůj podstavec, tak aby dobře držely na těle nebo se pokládají na kousek zázvoru, na hromádku soli atd. Dále se můžete setkat s tak zvanou moxovací vatou. Je to opět pelyněk, který není slisovaný do tvaru doutníku, ale je volně v sáčku. Tuto vatu lze poměrně snadno vytvarovat do tvaru válečku nebo kuličky vámi požadované velikosti a tyto pak pokládat například na hromádku soli. Všechny typy moxy se dají poměrně snadno zapálit. Je třeba však hlídat odpadávající popel. Proto při moxování buďte pozorní.  Podle mých zkušeností je vhodné mít u sebe nějakou misku (skleněná, porcelánová, plechová ) se lžičkou a případný popel lžičkou dávat do misky.  Děláme-li přímou moxu, to znamená, že například váleček z moxovací vaty pokládáme na hromádku soli například na břiše moxovaného, tak i v tomto případě doporučuji být po celou dobu moxování pozorný a reagovat na případné pocity moxovaného.

 

VYUŽITÍ MOXOVÁNÍ


Moxování respektivě nahřívání se provádí na bodech, případně určitých částech a i větších plochách na lidském těle. Nejčastěji se zaužívalo moxování jednotlivých bodů, případně i průběh určité části medidiánu či šlachosvalové dráhy. Moxovaná místa jsou obvykle vybírána pro jejich přímé nebo vzdálené ovlivňění míst, které chceme prohříváním příznivě ovlivnit. Pak se setkáte například s tím, že prohříváte oblast křížové kosti a současně pracujete na prohřátí podbříšku nebo i celých dolních končetin. Atd. 

 

TERAPEUTICKÉ ÚČINKY MOXOVÁNÍ

 

Moxování je velmi účinnou metodou při stavech chladu. U některých stavech vyčerpání, nedostatečného trávení, u některých bolestí v bederní a křížové oblasti, u bolestí kloubů z chladu a to je jen velmi stručný výčet toho co lze příznivě moxováním podpořit.

 

OPATRNOST PŘI MOXOVÁNÍ

 

Vždy je však dobré znát určitá úskalí nebo jinými slovy kontraindikace moxování. Podle mého názoru je lepší zprvu méně než moc. Opatrnost je na místě. A to jak ve smyslu působení na určitá místa-plochy na těle, abychom nezpůsobili popálení (lidé mají různé prahy citlivosti, opatrně např. u diabetiků), tak i působení moxy na celý organismus. Abychom nezpůsobili silné prohřátí, případně poškození tělních tekutin přílišným zahříváním. Proto doporučuji být vždy opatrný , rozhovorem, palpací-dotykem si udělat více méně jasno co chci a můžu moxováním ovlivnit. V průběhu moxování komunikovat s moxovaným jak se cítí a vnímat ho celistvě. Není třeba mít přílišné obavy. Opatrnost a postupné poznávání toho konkrétního jedince v průběhu moxování  je na místě.

 

MÁTE ZÁJEM MOXOVAT NEBO BÝT MOXOVÁN

 

Máte-li zájem naučit se moxovat, pak je nejjednodušší využít kontakt na těchto stránkách a můžeme se domluvit na dalším postupu.

 

Chcete-li využít metodu moxování v péči o své zdraví, tak velmi rád se vám budu věnovat a věřím, že oceníte přínos této po tisíciletí ověřené metody působení na lidské zdraví. 

 

Arbor